פטור ממע"מ ומע"מ OSS - האם הנוהל יחול?

מס שירות

נכון לעכשיו, אני מנהל בעלות יחידה ואני פטור ממע"מ. עד כה, עקבתי אחר מגבלת המכירות בהזמנה בדואר עבור מדינות בודדות, כדי לא לחרוג ממנה. אני תוהה אם הפטור ממע"מ ומע"מ OSS אינם נכללים והאם אוכל להשתמש בהליך זה לצורך יישוב מע"מ זר?

אריק, ז'ילונה גורה

 

VAT OSS הוא נוהל חדש שהחליף את VAT MOSS, בתוקף עד 30 ביוני 2021, והרחיב את הקטלוג כך שיכלול גם מכירת סחורות. זה לא תלוי אם הנישום הוא נישום פטור או פעיל במע"מ.

מע"מ OSS חל על כל משלמי המסים (מע"מ או בלעדיו):

  • הוקמה באיחוד האירופי, בביצוע:

    • אספקת שירותים תוך-קהילתית לאנשים טבעיים בשטחה של מדינה באיחוד האירופי שאינה זו שבה המוכר מבוסס;

    • מכירה מרחוק של סחורות למדינות האיחוד האירופי;

  • מכירה מרחוק של סחורות שאינן מבוססות האיחוד האירופי לקונים באיחוד האירופי;

  • מפעילי ממשק אלקטרוני (מבוססים באיחוד האירופי או מחוץ לאיחוד האירופי) המקלים על אספקת סחורות (מה שנקרא ספקים מוכרים) המבצעים:

    • מכירה מרחוק של סחורות באיחוד האירופי;

    • משלוחים מקומיים מסוימים של סחורות.

מע"מ OSS מאפשר לך לחייב במדינות החברות באמצעות הליך פשוט, כלומר רישום אחד, הצהרה אחת ומשרד מס אחד, במקום לבצע כל אחת מהפעולות הללו בנפרד עבור כל מדינה חברה בה מתבצעת המכירה.

ניתן להשתמש בהליך מרצון על ידי רישום בטופס VIU-R והגשת הצהרת מע"מ-29 לפני חריגה ממגבלת המכירות - PLN 10,000. יורו (מומר ל-PLN 42 אלף). כמו כן, ניתן לא להירשם ולהירשם להליך מע"מ OSS רק בעת חריגה מהמגבלה. עד אז, המכירה מחויבת במס בשיעור המע"מ המקומי הפולני.

ההרשמה ל-VAT OSS מ-1 ביולי 2021 מתבצעת באמצעות טופס VIU-R (גרסה 3). בהתאם לאמנות. פסקה של 28 אלף. סעיף 7 לחוק מע"מ, לנישום הזכות להירשם למע"מ OSS עד ליום ה-10 בחודש שלאחר החודש בו בוצעה המשלוח, בקשר אליו חרגה ממגבלת המכירות.

דוגמה 1.

במצב שבו בשנת 2021 מר אריק לא חרג מהמגבלה של 42 אלף. PLN עבור מכירה מרחוק של סחורות למדינות האיחוד האירופי, עשוי להירשם מרצון ל-VAT OSS או, אם לא תרצה בכך, להנפיק חשבוניות מכירה לאומיות רגילות עד לחרוג מהמגבלה.

הגבלה של 42 אלף PLN (10,000 EUR) הוא הערך הכולל של מכירות לאנשים פרטיים ברחבי האיחוד האירופי, ללא קשר לערך המכירות במדינה מסוימת באיחוד האירופי.

דוגמה 2.

בהתחשב במצב שבו מר אריק ימכור סחורה לאנשים פרטיים מגרמניה, צרפת וצ'כיה ב-1 ביולי 2021 (בהנחה שמכירות הזמנות בדואר לא התקיימו קודם לכן), אזי סך המכירות ממדינות חברות אלה נספרים לקראת הגבול. לדוגמה, אם המכירות לגרמניה היו 10,000 יורו, לצרפת ולצ'כיה 2,000 כל אחת, בסך הכל, תחרוג ממגבלת המכירות הפרטיות של האיחוד האירופי של 10,000. יורו ויהיה צורך להירשם ל-VAT OSS או לכל אחת מהמדינות הללו בנפרד.

המידע החשוב הוא ש-VAT OSS מיושם בכל המדינות החברות. לא ניתן להחליט ש-VAT OSS יהיה זמין רק עבור מדינות נבחרות.

דוגמה 3.

ב-1 ביולי 2021, חושב שמכירת סחורות לאנשים טבעיים ממדינות האיחוד האירופי כבר חרגה ממגבלת המכירות לצורכי VAT OSS. לכן, אתה יכול להירשם למע"מ עבור מדינות בודדות שבהן חרגה מהמגבלה או להירשם למע"מ OSS. בשני המקרים יש להנפיק חשבוניות מכירה עם שיעור המע"מ החל על מדינת הקונה. במסגרת ה-VAT OSS, יישוב המע"מ מתבצע במשרד המס הפולני. אם מר אריק מחליט לא להשתמש בהליך VAT OSS, אלא רק להירשם למע"מ במדינות בודדות של האיחוד האירופי, אז יש להגיש הצהרות מע"מ נפרדות בכל אחת מהן.

אם הנישום כבר רשום למע"מ במדינה באיחוד האירופי, אין מניעה להשתמש במע"מ OSS, כל עוד מכירות לחברות מחויבות במס כחלק מרישום מע"מ במדינה אחרת (כלומר במצב שבו יש לנו מחסן, למשל בגרמניה ואנו שולחים סחורה לקבלן מגרמניה).

דוגמה 4.

בהנחה שהנישום יהיה רשום במע"מ בגרמניה בשל היותו מחסן שם, אך לא יהיה רשום ביוון בשל אי חריגה מהמגבלה (המדינה השנייה שבה נמכרות סחורות), אזי החל מה-1 ביולי 2021, הוא יהיה רשום ביוון. שתי אפשרויות: לאחר חריגה מהמגבלות של 10,000 יורו (42 אלף PLN) לרישום בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי הבודדות או להירשם ל-VAT OSS. על הנישום לזכור כי במסגרת ה-OSS הוא רושם עסקאות מכירה לאנשים פרטיים גרמנים, ולפי רישום המע"מ בגרמניה הוא מדווח רק על מכירות לחברות (רק אם המשלוח היה ממחסן בגרמניה).

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

פטור ממע"מ ומע"מ OSS - רגע הרישום

המועד האחרון להרשמה ל-VAT OSS מוצג בטבלה שלהלן.

מועד אחרון להרשמה ל-VAT OSS באמצעות טופס VIU-R

נישום שלא חרג מהמגבלה, אך מעוניין להטיל מס על המכירה בכפוף ל-OSS בשימוש ב-VAT OSS

המועד האחרון הוא ביום ה-10 של החודש שלאחר החודש שבו מתחילה המכירה

היזם חרג מהמגבלה ורוצה להטיל עליו מס באמצעות VAT OSS

מועד אחרון עד ליום ה-10 בחודש שלאחר חודש החריגה מהמגבלה

פטור ממע"מ ומע"מ OSS - הסדר מס צעד אחר צעד

כדי למכור תחת נוהל OSS:

  1. להירשם כנישום פטור ממע"מ בטופס מע"מ-R, המוגש למשרד המס שלך (רק נישומים פטורים שלא הגישו הודעה כזו בעבר);

  2. למלא טופס VIU-R - הודעה, תוך ציון מטרת ההודעה: רישום;

  3. שלח את הטופס באופן אלקטרוני למשרד המס השני ורשה - Śródmieście (ניתן לשלוח את הבקשה באמצעות חתימה מוסמכת משלך או נציג, אך במקרה של נציג, עליך להגיש את UPL-1 ו- PPS-1 למשרד ולשלם מס בולים בסך 17 זלוטי);

  4. לבצע מכירות בשיעורי מע"מ זרים המתאימים למדינת הקונה;

  5. לנהל רישומים לצורך יישוב מע"מ חוץ, המהווה בסיס לעריכת הצהרת פשרה;

  6. להסדיר את המע"מ באמצעות הצהרת VIU-DO, אותה יש לערוך ולשלוח עד סוף החודש שלאחר תום הרבעון. תאריך זה אינו נדחה אם הוא חל בשבת, ראשון או חג. העסקאות בהצהרה מוצגות באירו;

  7. לשלם את המס ביום האחרון של החודש שלאחר הרבעון שהושלם. המועד נדחה כבר אם הוא חל בשבת, ראשון או חג.

אם אין מכירות במסגרת OSS בחודש נתון, ישנה חובה להגיש אפס הצהרות רבעוניות של VIU-DO בכל מקרה.

המס משולם לחשבון הבנק של משרד המס של NBP O/O Warszawa:
  • עבור תשלומים מפולין - 84 1010 1010 0165 9315 1697 8000 - חשבון שמור באירו;

  • עבור תשלומים מחו"ל - PL 84 1010 1010 0165 9315 1697 8000.

דוגמה 5.

אם Mr.Eryk נרשם ל-VAT OSS מ-1 ביולי 2021, הצהרת VIU-DO הראשונה תוגש עבור הרבעון השלישי של 2021 עד 31 באוקטובר 2021. יש לציין כי בשנת 2021 תאריך זה חל ביום ראשון, אך הוא לא נדחה. מנגד, תשלום המס על הצהרה זו יחול ביום 2.11.2021, מכיוון שמועד זה עובר עקב כניסת יום ראשון ובמקביל יום חג סטטוטורי, שחל ביום 1.11.2021.