דמי מחלה כאשר העובד ניצל רק חלק מחופשת המחלה

שֵׁרוּת

בהתאם לחוק מיום 25.6.1999 בדבר תגמולים כספיים מביטוח לאומי למקרה של מחלה ויולדות (יומן החוקים התשע"א, 2010, מס' 77, פריט 512, בתיקון), לעובד בתקופת חופשת המחלה יש את זכות לגמול חופשת מחלה, ובמקרה של חופשת מחלה מעל 33 ימים, לדמי מחלה (מעל גיל 50 - חופשת מחלה מעל 14 ימים). ישנם מצבים בהם עובד, למרות פיטוריו, ממשיך לעבוד. האם במקרה כזה הוא מאבד את מלוא זכותו לדמי מחלה?

התשובה לשאלה זו היא שלילית. העובד זכאי בדרך כלל לתגמול עבור פרק הזמן בו העובד מבצע עבודה. על פי אמנות. 80 לחוק העבודה, העובד זכאי לתגמול עבור העבודה שבוצעה. בשאר הזמן בו שהה העובד בחופשת מחלה עקב אובדן כושר עבודה המוצהר, על העובד לקבל דמי מחלה או דמי מחלה מתאימים (במידה והפיטורים נמשכים יותר מ-33 ימים).

אם עובד, לאחר קבלת אישור רפואי מ-ZUS ZLA, אינו מפסיק לעבוד, הוא עדיין זכאי לדמי מחלה עבור יתר ימי חופשת המחלה. העובד אינו יכול לתבוע דמי מחלה רק עבור הימים בהם ביצע את עבודתו מרצונו ובמקביל הייתה לו תעודת אי כושר לבצעה.

במצב בו עובד, לאחר עבודה של מספר שעות, מבקר רופא ומקבל תעודת ZUS ZLA, הוא זכאי גם לדמי מחלה (גמלה) עבור אותו יום. בנוסף, הוא זכאי גם לתגמול עבור שעות העבודה באותו יום. זאת בשל העובדה כי הקצבה עבור יום אחד משולמת בסכום של מה שנקרא "תעריף יומי", המחושב על בסיס השכר החודשי הממוצע לתקופה של 12 חודשים קלנדריים (בהתאמה חודשי עבודה קלנדריים מלאים הנמשכים פחות מ-12 חודשים). בשל תקנה זו, לא ניתן לשלם דמי מחלה לשעה. רק שכר ומשכורות ניתן לחשב ולשלם בדרך זו. כמו כן, אין בחקיקה הפולנית הוראה האוסרת על תשלום דמי מחלה במקרה שהעובד מקבל גמול רק עבור חלק מהיום שעבד. לפיכך, במצב כזה יקבל העובד הן את גמול העבודה והן את הקצבה, בגובה 1/30 מהסכום המהווה את הבסיס לשומת הקצבה.

בעת חופשת מחלה, העובד אינו יכול לקצר את התקופה שלגביה ניתנה האישור הרפואי. רק לרופא מאשר ZUS יש אפשרות כזו. לאחר ניתוח התיעוד הרפואי ובדיקת העובד, הוא רשאי להחליט על קביעת מועד הפסקת אובדן כושר עבודה מוקדם יותר מהמפורט בתעודת ZUS ZLA.

יש לזכור כי בתקופת אי כושר העבודה המוצהרת מחמת מחלה, אסור לעובד לבצע עבודה בשכר עבור מעסיק אחר (במקביל פנייה להורה לקבלת תשלום הגמלה) או להשתמש בחופשת המחלה באופן לא עולה בקנה אחד עם מטרתו. במצב כזה מאבד העובד את הזכות לדמי מחלה (לרבות דמי מחלה) לכל התקופה הנקובה בתעודה הרפואית במהלכה ביצע העובד פעולות אלו (סעיף 17 לחוק הגמלה).