מכירה מרחוק בתוך קהילה ב-JPK V7

מס שירות

כאשר מנהלים עסק, יזמים לא צריכים להגביל את עצמם רק למכירה בשוק המקומי. הם יכולים גם למכור את הסחורה שלהם (מה שנקרא ESPO) או שירותים (מה שנקרא TBE) לאנשים פרטיים ממדינות אחרות באיחוד האירופי ומחוץ לאיחוד האירופי. החל מ-1 ביולי 2021, מכירות כאלה עשויות להיות מסודרות תחת הליך VAT OSS אחד של האיחוד האירופי. הבה נבדוק כיצד יש לסמן מכירות מרחוק תוך קהילתיות ב-SAF-T וכיצד יש לחשב מכירות כאלו על בסיס מע"מ.

מה זה ESPO ו-TBE?

ה-ESPO, כלומר מכירה מרחוק תוך-קהילתית של סחורות, היא לא יותר ממכירת סחורות בהזמנה בדואר לאנשים פרטיים ממדינות אחרות באיחוד האירופי. החל מ-1 ביולי 2021, מונח זה החליף את ההגדרות הקיימות של מכירות בהזמנה בדואר משטח המדינה ובתוך שטח המדינה. בהתאם לאמנות. 2 נקודה 22א לחוק המע"מ, על מנת שניתן יהיה לדבר על ה-ESPO, יש לעמוד ב-4 תנאים:

  1. הטובין הנמכרים נשלחים או מועברים על ידי הספק או מטעמו על ידי צד שלישי (לרבות כאשר הספק משתתף בעקיפין בשילוחם או בהובלתם);

  2. המשלוח או ההובלה מתחילים ממדינה אחת באיחוד האירופי ומסתיימים במדינה אחרת באיחוד האירופי;

  3. נושא המכירה אינם:

    1. אמצעי תחבורה חדשים

    2. או טובין הדורשים התקנה או הרכבה עם או בלי ניסוי;

  4. הקונה הוא:

    1. נישום במע"מ או אדם משפטי שאינו נישום במע"מ, שאינו חייב להסדיר רכישה תוך קהילתית של טובין, כלומר רכישה תוך קהילתית של טובין (לרבות רכישה פנים-קהילתית של טובין שאינה עסקית) - כלומר חברה אשר אינו נדרש להסדיר רכישה תוך קהילתית של טובין

    2. או גוף שאינו חייב במס, למשל אדם פרטי שאינו עוסק בעסקים.

ה-ESPO משמש לרוב במהלך מכירת סחורות מפולין למדינה אחרת באיחוד האירופי לאנשים פרטיים שאינם מנהלים עסקים, כאשר המוכר משתתף במישרין או בעקיפין במשלוח.

TBE היא לא יותר ממכירה של שירותי אלקטרוניקה, שידור או טלקומוניקציה לאנשים פרטיים ממדינה אחרת באיחוד האירופי. אופן הסדרת מכירה מסוג זה לא שונתה לאחר כניסתו לתוקף של נוהל VAT OSS. עד כה, מכירות כאלה טופלו כ-VAT MOSS. בשני המקרים, נדרש המוכר, לאחר חריגה ממגבלת המכירות, להוציא חשבונית עם מע"מ תשומות החל על מדינת הקונה. על פי אמנות. פסקה של 28 אלף. 1 לחוק מע"מ, מקום מתן שירותי התקשורת, שירותי השידור והשירותים האלקטרוניים לגופים שאינם חייבים במס הוא המקום שבו יש לגופים אלה משרדם הרשום, מקום מגוריהם הקבוע או מקום מגוריהם הרגיל.

כיצד לחשב את מגבלת המכירות עבור VAT OSS?

החל מ-1 ביולי 2021, המחוקק איחד את מגבלת המכירות במסגרת נוהל מע"מ OSS וכיום היא מסתכמת ב-10,000 אירו, כלומר 42,000 PLN. יש לשקול מגבלה זו בהקשר של היקף המכירות בשנה הנוכחית ובשנה הקודמת. אם היזם לא חורג מזה, יש לו את הזכות להירשם מרצון למע"מ OSS ולהנפיק חשבוניות בשיעור מע"מ זר או להשתמש בשיעורי מע"מ מקומיים, פולניים (או להנפיק חשבוניות ללא מע"מ במקרה של לא מע"מ). בהתאם לאמנות. פסקה של 28 אלף. סעיף 3 לחוק מע"מ, כאשר חריגה ממגבלת המכירות, יש לחייב את העסקה שעברה במס במדינת הקונה. במצב כזה יש למוכר בחירה - הוא יכול להירשם למע"מ OSS או למע"מ ישירות במדינת הקונה. בשני המקרים חלה חובה להוציא חשבונית בשיעור מע"מ זר המתאים למדינת הקונה. נוהל VAT OSS מקל על היזם, מכיוון שסילוק המע"מ הזר עבור כל האיחוד האירופי מתבצע על הצהרת מס אחת, המוגשת למשרד המס הפולני - משרד המס השני Warszawa-Śródmieście.

דוגמה 1.

גב' אמיליה יושבת בפולין והיא עורכת מכירות של סחורות בהזמנה בדואר ומספקת שירותים אלקטרוניים לאנשים ממדינות אחרות באיחוד האירופי. הערך הכולל של המכירות ברבעון השלישי של 2021 הוא 15,000 PLN. כיצד אמורה אמיליה להטיל מס על מכירת סחורות בהזמנה בדואר?

בשל העובדה שלאמיליה יש משרד רשום בפולין, היא שולחת סחורה לקונים במדינות אחרות באיחוד האירופי ומספקת להם שירותים אלקטרוניים, וערך המכירה הזו לא ב-2020 ולא ב-2021 חורג מהמגבלה של 42,000 PLN. למיסוי בפולין, כלומר הם מטופלים כמכירות מקומיות הכפופות למע"מ פולני. גב' אמיליה רשאית להירשם מרצונה להליך VAT OSS ולהנפיק חשבוניות עם שיעור מע"מ זר.

רישום להליך מע"מ OSS, לאחר חריגה ממגבלת המכירות של PLN 42,000 במדינה אחת באיחוד האירופי או כסכום המכירות למדינות אחרות באיחוד האירופי, מכסה את כל שאר מדינות האיחוד האירופי, ללא קשר להיקף המכירות הבודד המכוון לשם.

דוגמה 2.

מר פיוטר יושב בפולין ובשנת 2020 הוא מכר סחורה מפולין לגרמניה בהזמנה בדואר בסכום של 45,000 PLN (בשנת 2020 מגבלת המכירות בהזמנה בדואר לגרמניה הייתה 100,000 אירו), ומפולין לאיטליה בסכום של PLN 12,000. הוא לא חרג מהמגבלות של מכירת סחורות בהזמנה בדואר באף אחת מהמדינות הללו, ולכן הטיל מס על עסקאות בשיעור המע"מ הפולני. האם מר פיוטר יכול להמשיך ליישב את ESPO בהתאם לכללים הנוכחיים בשנת 2021?

לא, בשל העובדה שב-2020 חרגה מגבלת ה-ESPO של 42,000 PLN בגרמניה, למר פיוטר יש שתי אפשרויות:

  • יכול להירשם למע"מ בגרמניה ובאיטליה ומ-1 ביולי 2021, מס טובין שנמכרו לאיחוד האירופי בשיעור המע"מ המקומי

  • או יכולים להשתמש בנוהל VAT OSS, כלומר להנפיק חשבוניות עם שיעור המע"מ הגרמני והאיטלקי ללא צורך ברישום למע"מ בגרמניה ובאיטליה, ולשלם מע"מ על עסקה כזו במשרד המס הפולני.

מכירה מרחוק תוך-קהילתית ב-JPK, כלומר איך לסמן ESC ו-TBE?

עד 30 ביוני 2021, אם לא חרגה ממגבלת המכירות בהזמנה בדואר מפולין למדינה אחרת באיחוד האירופי, העסקה סומנה בחלק הרשומה של קובץ JPK_V7 בקוד "SW". מצד שני, מכירות של שירותי אלקטרוניקה, טלקומוניקציה ושידור היו צריכים להיות מסומנים בקוד "EE".

נכון לעכשיו, בעת מיסוי על עסקת ESPO או TBE במע"מ פולני, כלומר לפני חריגה ממגבלת המכירות, בחלק הרשומה של קובץ JPK_V7, יש להשתמש בכינוי "EE". חובה זו נוצרת כאשר תאריך המכירה בחשבונית חל לאחר 30 ביוני 2021. לאחר חריגה ממגבלת המכירות ורישום למע"מ OSS, לא נעשה שימוש בכיתוב "EE", מכיוון שמכירות כאלה מוצגות בפנקס המכירות של מע"מ OSS (כלומר פנקס עסקאות חו"ל), ולא בפנקס מע"מ מכירה (כלומר פנקס עסקאות מקומיות, המהווה את הבסיס ליצירת קובץ JPK_V7) ).

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

החל מ-1 בינואר 2022, מכירות המתבצעות במסגרת ESPO ו-TBE יצטרכו להיות מסומנות "WSTO_EE" בחלק הרשומה של קובץ JPK_V7 לפני חריגה מהמגבלה. המשמעות היא שהחל מ-1 בינואר 2022 לא ישמשו עוד הכינויים "SW" ו-EE במצב בו תאריך המכירה חל לאחר ה-31 בדצמבר 2021.

לאחר חריגה ממגבלת המכירות של ESPO ו-TBE בסכום של PLN 42,000 או רישום מרצון ל-VAT OSS, מכירות תוך-קהילתיות מרחוק ב-JPK לא צריכות להיות מוצגות על ידי משלמי המסים, מה שאומר שחשבוניות עם שיעור מע"מ זר אינן מוצגות ב- קובץ JPK_V7.

דוגמה 3.

מר לוקאש מספק שירותים אלקטרוניים ומבצע מכירות בהזמנות בדואר לאנשים פרטיים מפולין וגרמניה. הוא לא חרג ממגבלת המכירות, ולכן הוא מוציא חשבוניות עם שיעור המע"מ הפולני. כיצד הוא אמור להציג את העסקאות שבוצעו בחשבונית בחלק הרישום של JPK_V7?

  1. עבור מכירות בהזמנה בדואר לפני 30 ביוני 2021, יש להשתמש ב-"SW".

  2. למכירת שירותים אלקטרוניים שהתקיימה עד ליום 30 ביוני 2021 יש להשתמש בכינוי "EE".

  3. עבור מכירות בהזמנה בדואר (ESPO) ומכירות של שירותים אלקטרוניים (TBE) החל מ-1 ביולי 2021, יש להשתמש בכיתוב "EE".

  4. במקרה של מכירת הזמנה בדואר (ESPO) ומכירת שירותים אלקטרוניים (TBE), שהתקיימו החל מ-1 בינואר 2022, יש להשתמש בכינוי "WSTO_EE".

מ-1 ביולי 2021, ייעוד נוסף "IED" הוצג בחלק הרשומה של קובץ JPK_V7. הם משמשים משלמי מסים המקלים על מכירות באמצעות ממשק אלקטרוני (למשל פלטפורמת חנות מקוונת), כלומר מפעילי ממשקים אלקטרוניים שאינם רשומים להליכי מע"מ IOSS או מע"מ OSS.

כיצד לסמן מכירות ESPO ו-TBE למטרות JPK_V7 במערכת wFirma.pl?

במערכת ניהול הנהלת חשבונות עצמאית wFirma.pl, מכירות מרחוק תוך קהילתיות ב-JPK מסומנות כבר בעת הוצאת חשבונית המכירה. לשם כך, עבור ללשונית: הכנסות »מכירה» תערוכה »חשבונית, בחר את הקונה, כלומר אדם פרטי ממדינה אחרת באיחוד האירופי, כאשר בשדה שבו מוגדר ה-NIP כברירת מחדל, האופציה NONE מסומנת ואז חל שיעור המע"מ הפולני. בכרטיסיית המשנה חשבונאות, כסוג המכירות JPK_V7, בחר באפשרות EE.

החשבונית שתונפק בדרך זו תירשם בעמודה 7 בפנקס ה-KPiR או ההכנסות (במקרה של סכומים חד-פעמיים) ובפנקס מע"מ מכירה. בנוסף, בחלק הרישום של קובץ JPK_V7, החשבונית תהיה אוטומטית עם הכיתוב "EE".