השתתפות עובדים בסיור חברה

שֵׁרוּת

שוק העבודה המשתנה במהירות גורם לכך שכיום העובדים מצפים מהמעסיק לא רק לתגמול הולם, אלא גם להטבות נוספות. הצעת כרטיסי כניסה למתקני ספורט, ביטוח חיים או גישה לטיפול רפואי פרטי הופכת אט אט לסטנדרט. על מנת למשוך ולאחר מכן לשמר עובדים טובים, מעסיקים מציעים יותר ויותר אירועים, טיולי גיבוש צוותים או טיולי חברה. הם עשויים להיות מכוסים באופן מלא או חלקי מכספי הקרן לתגמולים סוציאליים של החברה או מהנכסים השוטפים של החברה. האם השתתפות העובד בנסיעת העבודה היא הכנסתו? האם עלי לשלם על כך מס הכנסה? קרא את המאמר לפרטים.

חובת מס כללית והכנסת העובד מיחסי העבודה

בהתאם לאמנות. 9 שניות סעיף 1 לחוק מס הכנסה (להלן חוק PIT), כל סוגי ההכנסה חייבים במס הכנסה, למעט אלו המפורטים באמנות. 21, 52, 52a ו-52c לחוק PIT, כגון, בין היתר:

  • פיצויים הנובעים ישירות ממעשים אחרים, למשל מחוק העבודה - לרבות פיצויים בגין פיטורים שלא כדין מהעבודה;

  • פיצויי פיטורים במזומן - למשל עקב סיום חוזה עבודה מסיבות שאינן קשורות לעובדים;

  • קצבאות מקרן התגמולים של החברה;

  • קצבאות ממקורות אחרים, למשל מהנכסים השוטפים של החברה עד לסכום של 1,000 PLN בשנה;

  • קצבאות עבור נסיעת עסקים של העובד;

  • שווי ההטבות ששילם המעסיק עבור מגורים - עד 500 זלוטי לחודש, למשל עבור השכרת דירה לעובד.

יש להשתמש במס הכנסה אישי למיסוי כל סוגי הכנסות השכיר, בנוסף לאלו המפורטות באמנות. 21, 52, 52 א ו-ג ואלה שמהם נזנח גביית המס על פי הוראות חוק המס.

מהי הכנסה מיחסי עבודה?

הסכום החייב במס של אדם המועסק לפי חוזה עבודה הוא הכנסתו מיחסי העבודה. כפי שצוין בפסק דינו מיום 24.6.09, בית המשפט העליון לעניינים מינהליים, ב"פ 251/08: "כשירותה של גמלה כהכנסה מיחסי עבודה נקבעת לפי האם ניתן לקבל הטבה ספציפית רק לעובד או ע"י. אדם אחר שאינו קשור לסוג זה של יחסים משפטיים. לפיכך חיוני אם יש קשר משפטי או עובדתי בין ההטבה לבין יחסי העבודה הקיימים".

הכנסה מיחסי העבודה נחשבת בהתאם לאמנות. 12 לחוק מס הכנסה, כל מיני תשלומים במזומן ושווי הטבות בעין או שוות ערך, כגון:

  • משכורת יסוד;

  • תשלום עבור שעות נוספות;

  • כל מיני תוספות, למשל קצבת עבודה בלילה, קצבה תפקודית;

  • פרסים;

  • שווה ערך לחופשה שאינה מנוצלת;

  • הטבות כספיות המשולמות עבור העובד או מכוסות בחלקן על ידי העובד, ובחלקן על ידי המעסיק - למשל שכירת דירה עסקית מעל 500 זלוטי לחודש, חייבות להיות חייבות במס.

כך, הכנסת עובד מיחסי עבודה כוללת הן כספים שקיבל העובד והן הטבות בעין.אלו יכללו גם הטבות כספיות המשולמות עבור העובד במלואן, וכן אלו המשולמות על ידי המעסיק רק בחלקן.

השתתפות עובדים בטיול חברה - היבט מס

בארגון טיול חברה לעובדים, מעסיקים רבים תוהים האם נוצרת הכנסה ויש להטיל עליה מס מצד העובדים בטיול. לנסיבות שונות עשויות להיות השפעות שונות על האם יש לחייב את השתתפותו של העובד בעזיבה כזו או לא. ראוי לזכור כי המעסיק יכול לארגן את טיול החברה באמצעות הכספים הבאים:

  • קרן תגמולים חברתית - עם זאת על הטיול להיות אירוע תרבות וספורט, שכן ניתן להקצות את הכספים מקרן זו למטרה כזו, ויש לכבד את הקריטריון החברתי, שכן זהו הבסיס להקצאת הכספים מהקרן. קרן תגמולים חברתית;

  • מהנכסים השוטפים של החברה - למעסיקים יש חופש מלא במימון סוג האירוע וכן בגובה הכספים המוענקים, הניתנים לפי שיקול דעתו של המעסיק.

ראוי להזכיר כי כל ההטבות המשולמות מהקרן החברתית עד 1,000 זלוטי לשנה פטורות ממס הכנסה - עד סוף 2017 זה היה 380 זלוטי בלבד.

ללא קשר לאמצעים בהם יממן המעסיק את הטיול לעובדים, הנושא המרכזי מבחינת המיסוי הוא מטרת הטיול. אם מעבר לערכי התיירות, התרבות או הספורט מטרת הטיול היא שילוב צוות העובדים, הרי שמצד העובד אין ייצור הכנסה. מהחלטות קודמות של רשויות המס עולה, עם זאת, כי השתתפות העובד בטיול חברה מהווה הכנסתו, שכן היא אינה מהותית במהותה ואינה יכולה ליהנות מפטור ממס, כגון שוברים.

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

השתתפות עובד בטיול חברה לאור פרשנויות מס של משרד האוצר

אחת הפרשנויות הללו, המצביעות על כך שיש להטיל מס על השתתפות עובדים בטיול חברה, היא מכתב לשכת המסים בקטוביץ מיום 5.8.08, IBPB2 / 415/08 / hk (KAN - 4612/05/08 ). במקרה המנותח, ארגן המעסיק טיול רב יומי לעובדים ולעובדים לשעבר - גמלאים וגמלאים - עם לינה וארוחות במימון הקרן החברתית. לטענת המעסיק, לא ניתן היה לספק את שווי ההטבה למשתתף בודד, שכן הטיול הוזמן בסוכנות הנסיעות כולה, והארוחות הוזמנו בצורת "סמורגזבורד". לדעת המעסיק, השתתפות העובד בטיול חברה אינה יכולה להיות הכנסתו, שכן לא ניתן לקבוע או לשייך את שווי הטבה זו לעובד בודד, שכן ההטבה אינה מופנית לנישום בשמו. בתגובה, רשות המסים מצאה התנהלות כזו כבלתי ראויה וציינה כי במקרה זה השתתפות העובד בטיול החברה היא הכנסה ויש להטיל עליה מס. בנימוק לשכת המסים אנו קוראים:

"[...] שווי הטיול הממומן על ידי מקום העבודה מקופת החברה לתגמולים אינו יכול להיחשב כהטבה בעין, משום שהמשתתפים בטיול אינם מקבלים הטבות בעלות אופי מהותי, קרי בעין. נושא השירות הוא שירות נסיעות, לא דבר. לעובדים יש זכות להשתמש בשירות התיירות שנרכש על ידי המעסיק. שוויה של הטבה כאמור מהווה, לעומת זאת, הכנסת העובד החייבת במס הכנסה על חשבון הכנסה מיחסי עבודה”.

במקרה הנזכר לעיל, לא הוכח כי לטיול אופי אינטגרטיבי, ולדעת רשויות המס, רק מטרה כזו של הטיול עלולה להביא לכך שהשתתפות העובד לא תהיה הכנסה חייבת במס.

בפסק דין נוסף, מיום 7.6.2017, 0115-KDIT2-.4011.51.2017.1.IL, הכיר מנהל המידע הארצי בהתנהגותו הנכונה של המעסיק בכל הנוגע להעדר מיסוי מס הכנסה של עובדים המשתתפים בטיול חברה. במימון משותף של הקרן החברתית. הוא הפנה לפסק דינו של בית הדין לחוקה מיום 8.7.14, ק 7/13, אשר קבע כי הכנסתו של העובד עשויה לכלול הטבות אשר:

  • התקבלו בהסכמת העובד (הוא השתמש בהם בהתנדבות מלאה);

  • הם התקיימו לטובתו (ולא לטובת מעבידו) והביאו לו תועלת של הגדלת נכסיו או הימנעות מהוצאה שייאלץ להוציא;

  • הטבה זו ניתנת למדידה ומיוחסת לעובד בודד (לא זמינה בדרך כלל לכל הגופים).

לדעת בית הדין לחוקה, ההטבה המהותית של העובד אינה מתקיימת כאשר הוא משתתף בטיול או אירוע השתלבות שמארגן המעסיק, משום שאין הטבה בצד העובד. זה קורה מצד המעסיק, כי צוות העובדים המשולב במהלך הטיול יעבוד בצורה טובה ויעילה יותר, מה שיביא יתרונות מוחשיים למקום העבודה.

השתתפות העובד בטיול חברה שמטרתו לשלב את צוות העובדים, להגביר את יעילותם בעבודה ושיפור היחסים ההדדיים ביניהם, אינה מהווה עבורם הטבה חינם, כאמור באמנות. סעיף 11 (1) לחוק מס הכנסה ואינה הכנסה שצריכה להיות חייבת במס הכנסה.

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

כך מאשר מכתבו של מנהל מידע מס לאומי מיום 5.7.2019, 0113-KDIPT3.4011.288.2019.1.PP, בו אנו קוראים כי "במקרה של ארגון טיול שילוב לעובדים על בסיס זמינות אוניברסלית, המופנית לכל העובדים, אף אחד לא יכול לדבר על הכנסה שהתקבלה מהטבה חינם. הסיבה לכך היא שהקריטריון של הפיכת העובד לרווח כספי (הטבה) לא יתקיים. מאחר והטיול יהיה פתוח לכל העובדים, למרות שההשתתפות בטיול תהיה וולונטרית, העובדים לא ייהנו מחיסכון בהוצאות. אין להניח שאלמלא הטיול שאורגן וממומן בחלקו על ידי המעסיק, העובד היה מוציא כסף על השתתפות בהתחייבות כזו".

אם הטיול לא היה למטרות השתלבות, אלא רק למטרות פנאי והיה מיועד לא רק לצוות משתלב של עובדים, אלא גם לבני משפחתם או לגמלאים וגמלאים שאינם עובדים יותר במקום העבודה, כך לפי רשויות המס. , ואז מדברים על הכנסתו של העובד שצריך לחייב במס. אם, למשל, הטיול אורגן לא על ידי המעסיק, אלא על ידי איגוד מקצועי הפועל במקום העבודה, והעובדים היו יוצאים לחופשת חופשה במהלך הטיול, אזי יש לראות בהשתתפות בטיול כהכנסת העובד. בתיק זה ניתן פסק דין פרטני מיום 26.2.2018, 0111-KDIB2-3.4011.312.2017.2.LG, בו אנו קוראים כי "מאחר שהשתתפות העובדים ובני משפחותיהם בטיול לא הייתה בעלת אופי אינטגרטיבי ( זה לא התקיים לטובת המעסיק), משתתפי הטיול ניצלו את הטיול מרצון מלא וקיבלו הטבה מדידה בעלת אופי אינדיבידואלי (המוקצית לעובד נתון), יש לציין כי במקרה שלושתם התקיימו תנאים להכנסה מהטבות שלא שולמו (בתוגמול חלקי).

לסיכום, על מנת לקבוע האם השתתפותו של העובד בטיול החברה מהווה הכנסתו, יש להעריך האם הטיול מכוון לשילוב צוות העובדים ומה קשור אליו – ישרת את האינטרסים של המעסיק. בעתיד. מיוזמתו אמורה להתקיים נסיעה כזו ויש לצפות כי לאחר נסיעה כזו המעסיק יקבל הטבה כספית ממשית בדמות עבודה יעילה יותר של הכפופים לו. אם מטרת הטיול הייתה רק טיול בילוי, ולא רק עובדים היו לוקחים בו חלק, אלא למשל בני משפחותיהם או עובדים בדימוס, קשה לדבר על הטבות אמיתיות למעסיק. במקרה זה, ההשתתפות בטיול מהווה יתרון לעובד ויש להוסיף את שווי הנסיעה כאמור להכנסה מיחסי העבודה ולחייב אותו במס.