סחורה שנרכשה מאדם שאינו מנהל עסק

אתר אינטרנט

אם מוכר הטובין הוא אדם טבעי שאינו מנהל עסק, לא ניתן לקבל ממנו הוכחת רכישה כגון חשבונית. המוכר אינו רשאי להנפיק מסמכים כאמור. כיצד לתעד את הסחורה שנרכשה מאדם שאינו מנהל עסק? במקרה זה, הוכחת רכישת הסחורה צריכה להיות חוזה המכירה.

בדרך כלל, חוזים כאלה חייבים במס על עסקאות במשפט האזרחי. חריג לכך הוא מכירת טובין, אם לפחות אחד מהצדדים חייב במס ערך מוסף או פטור ממס זה.

ככלל, חריגה זו משמשת לעתים רחוקות יחסית, שכן בעסקת רכישה ומכירה טיפוסית אין מיסוי מע"מ או פטור לאחד הצדדים לחוזה (המוכר או הקונה). לפיכך, על הקונה לשלם את המס על עסקאות במשפט האזרחי על רכישת סחורה במסגרת החוזה. תוך 14 יום מיום הרכישה עליו להגיש הצהרה בטופס PCC-3 ולהסדיר את המס בסך 2% על שווי השוק של מושא הרכישה.

עם זאת, אמנות. סעיף 9 לחוק מס על עסקאות במשפט אזרחי קובע מספר פטורים ממס מסוג זה.