זכות שיתופית בחצרים - WNiP או רכוש קבוע?

אתר אינטרנט

קביעה נכונה האם הזכות השיתופית בחצרים היא רכוש קבוע או נכס בלתי מוחשי חשובה ביותר להסדר נכון של עלויות בצורת פחת. יש לעמת את ההבנה המשותפת של הזכות השיתופית לדירה כבניין עם תקנות המס.

זכות שיתופית בחצרים - הגדרה

זכות הבעלות השיתופית בחצרים מוסדרת בחוק אגודות דיור. זכות דיירים שיתופיים בדירה או זכות בעלות שיתופית בדירה הן צורות שימוש בחצרים המהווים את המשאבים של הקואופרטיב.

בהתאם לאמנות. סעיף 172 לחוק אגודות דיור, זכות הבעלות השיתופית בחצרים ניתנת להעברה, מועברת ליורשים ונתונה לאכיפה. זוהי זכות קניין מוגבלת.

נכס קבוע או WNiP

הקביעה האם יש לסווג את הזכות השיתופית לחצרים כרכוש קבוע או כנכסים בלתי מוחשיים יש לשקול בהקשר של הגדרת מונחים אלה. הדבר חשוב על מנת לקבוע את הפחת המתאים לרכושו של הנישום.

בהתאם לאמנות. 16א לחוק מס הכנסה (להלן חוק ה-CIT), רכוש קבוע טעון פחת, בכפוף לסעיף. 16c הם:

  • בבעלות או בבעלות משותפת של הנישום, שנרכשה או יוצרה בעצמה,

  • בניינים, בניינים וחצרים בהיותם נכס נפרד, שלמים וראויים לשימוש ביום כניסתם לשימוש,

  • עם תקופת שימוש צפויה של יותר משנה,

  • משמש את הנישום למטרות הקשורות לפעילותו הכלכלית או הוכנס לשימוש על בסיס הסכם שכירות או חכירה או הסכם המפורט באמנות. 17א נקודה 1.

בהתאם לאמנות. סעיף 16ב 1 פריטים 1-3 של חוק CIT כפופים לפחת, בכפוף לאמנות. 16 ג, נרכש מתאים לשימוש כלכלי במועד הקבלה לשימוש:

  1. זכות בעלות שיתופית בדירה,

  2. זכות שיתופית בחצר עסק,

  3. הזכות לבית חד-משפחתי בקואופרטיב דיור:

  • עם תקופת שימוש צפויה של יותר משנה,

  • המשמש את הנישום למטרות הקשורות לפעילותו הכלכלית או שניתן על ידו לשימוש על בסיס הסכם רישיון (רישיון משנה), הסכם שכירות, שכירות או הסכם המפורטים בסעיף. 17א, פסקה 1, המכונים נכסים בלתי מוחשיים.

מההגדרות לעיל עולה כי הזכות השיתופית בדירה אינה רכוש קבוע, אלא נכס בלתי מוחשי. המחוקק מציין במפורש שהוא נכלל בקטגוריית הנכסים הבלתי מוחשיים. התנאי להכרה בזכות השיתופית במקום כנכס בלתי מוחשי הוא שתקופת השימוש הצפויה בו ארוכה משנה, וכי הזכות תשמש את הנישום למטרות הקשורות לפעילותו העסקית או ניתנת על ידו שימוש על בסיס הסכם רישיון (רישיון משנה), הסכמי שכירות, שכירות או שכירות.

הוצאה לשיפור המתחם השיתופי

חוק מס הכנסה אינו קובע אפשרות להוציא על השבחת נכסים בלתי מוחשיים. מסיבה זו, כל הוצאה על השבחת הזכות השיתופית במקום אינה מעלה את ערכה ההתחלתי. הוצאות אלו הן עלויות עקיפות הקשורות לפעילות העסקית המתנהלת.

עלויות הניתנות לניכוי מס מלבד עלויות הקשורות ישירות להכנסות ניתנות לניכוי במועד התהוותן. אם הם מתייחסים לתקופה החורגת משנת המס, ולא ניתן לקבוע איזה חלק מהם מתייחס לשנת מס נתונה, הרי שהם מהווים עלויות הניתנות לניכוי מס באופן יחסי לאורך התקופה שאליה הם מתייחסים.

פחת של הזכות השיתופית במקום

בפתח הדברים יצוין כי הפחתת נכסים בלתי מוחשיים נעשית תמיד בשיטת הקו הישר.

תחת אמנות. 16 מ' של פסקה 4 לחוק CIT, מחיקת פחת מ:

  • זכות בעלות שיתופית בדירה,

  • זכות שיתופית בחצר עסק ו

  • הזכות לבית חד-משפחתי בקואופרטיב דיור

נעשה תוך שימוש בשיעור הפחת השנתי של 2.5%.

נכונות העקרונות הנ"ל מאושרת על ידי משרד האוצר במסמך מיום 2.1.2019.עם המספר 121633 / K "פחת של רכוש קבוע ונכסים בלתי מוחשיים - updop".

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

פחת לפי תעריפים בודדים

בהתאם לאמנות. 16י פסקה. 3 ו-4 לחוק CIT, נישומים רשאים לקבוע בנפרד את שיעורי הפחת עבור רכוש קבוע משומש או משופר שנרשם לראשונה בפנקס הרכוש הקבוע של הנישום. תקופת הפחת עבור רכוש קבוע אינה יכולה להיות קצרה מ:

  • למבנים שאינם למגורים (חצרים) ששיעור הפחת מרשימת הפחת הוא 2.5% - 40 שנה בניכוי מלוא השנים שחלפו ממועד השימוש הראשון בהם ועד למועד הכניסה לחוק. מרשם רכוש קבוע ונכסים בלתי מוחשיים וישויות משפטיות המנוהל על ידי הנישום, אך תקופת הפחת אינה יכולה להיות קצרה מ-10 שנים;

  • עבור מבנים (חצרים) ומבנים שאינם אלה שהוזכרו לעיל - 10 שנים, למעט:

  1. צמודים דרך קבע למקרקעין מבני מסחר ושירות מסוג 103 בסיווג ומבנים אחרים שאינם למגורים מסוג 109 בסיווג המוצמדים דרך קבע למקרקעין.

  2. קיוסקים של סחורות בשטח של פחות מ-500 מ"ר, בתי קמפינג ומבנים חלופיים

- אשר תקופת הפחת לא יכולה להיות קצרה מ-3 שנים.

מניתוח ההוראות לעיל עולה כי המחוקק העניק זכות לשיעורי פחת פרטניים רק לקבוצות מסוימות של רכוש קבוע. הזכות השיתופית בחצרים היא נכס בלתי מוחשי וחוקי ולכן לא ניתן לבצע מחיקות פחת לפי שיעורי פחת פרטניים. נכונותה של עמדה זו מאוששת בפרשנות הפרטנית של מנהל לשכת המסים בבידגושץ' מיום 6.4.2012, ת"פ מס' ITPB1 / 415-42 / 12 / PSZ.

האפשרות להחלת פחת לפי תעריפים בודדים תעמוד לרשות הנישומים כאשר זכות הבעלות השיתופית בחצרים תהפוך לזכות הבעלות. עם החתימה על השטר הנוטריוני הקובע בעלות נפרדת בחצרים, תשתנה הבעלות המשפטית לחצרים זה - הוא יהפוך לנכס קבוע (לא יהווה עוד נכסים בלתי מוחשיים). הכנסת רכוש קבוע לפנקס הרכוש הקבוע ועמידה בתנאים המפורטים באמנות. 16י פסקה. 3-4 לחוק מס הכנסה יאפשר שימוש בשיעורי פחת פרטניים.

נכונות תזה זו מאושרת במכתב מיום 25 ביוני 2009 שהונפק על ידי לשכת המסים בוורשה, אסמכתא מס'. IPPB1 / 415-223 / 09-2 / KS, שבו אנו קוראים:

כתוצאה מהפיכת הזכות השיתופית לחצר עסק, ירכוש המבקש לראשונה רכוש קבוע הנרשם בפנקס הרכוש הקבוע, אשר ניתן להחיל לגביו שיעור פחת פרטני של עד 10%.”

אותו משפט מובא במכתבו של ראש משרד המס המאסובי הראשון בוורשה מיום 8.6.2006, אסמכתא מס. 1471 / DPD1 / 423/44/06 / Mk / 1.