סכום חד פעמי לגן לא ציבורי - האם זה אפשרי?

מס שירות

בשנים האחרונות הוקמו גני ילדים רבים ברוב המרכזים העירוניים. זוהי מענה לביקוש הגובר עבורם. בדרך כלל, גני ילדים מנוהלים על ידי גופים עסקיים. הם רוצים לבחור את צורת המיסוי המשתלמת ביותר של הגן שהם מנהלים. האם ניתן לקבל סכום חד פעמי לגן פרטי? על שאלה זו נשיב במאמר.

סכום חד פעמי על הכנסות רשומות

אחת מצורות מיסוי העסקים היא מה שנקרא בדק סכום חד פעמי. כללי המיסוי במס הכנסה קבוע על הכנסות רשומות מוסדרים בהוראות חוק מיום 20 בנובמבר 1998 בדבר מס הכנסה קבוע על הכנסות מסוימות שהרוויחו אנשים טבעיים. בסכום החד פעמי על הכנסה רשומה, בסיס המס הוא ההכנסה שהושגה לאחר התחשבות בכל הניכויים החלים.

לפיכך, במקרה של סכום חד פעמי, איננו מנכים מההכנסה עלויות הניתנות לניכוי מס. לכן זה משתלם ליזמים שלא נגרמים בעלויות משמעותיות הקשורות לניהול עסק.

דוגמה 1.

משלם המסים מתכנן לפתוח עסק בנייה. ניתן להטיל עליו מס הן על פי עקרונות כלליים והן בסכום חד פעמי רשום. הנישום אינו מתכנן לבצע רכישות כלשהן הקשורות לפעילות הנערכת. מהי שיטת המיסוי הטובה ביותר במקרה כזה?

במקרה שלנו, האפשרות הטובה ביותר היא לבחור בתעריף אחיד. שיעורו במקרה זה הוא 5.5% מסכום ההכנסה.

בבחירת סכום חד פעמי רשום, על הנישום לזכור כי לא יוכל:

  • לסגור חשבונות במשותף עם בן הזוג;

  • לא ייהנו מההסדר המועדף להורים יחידניים;

  • לא ייגרם לו הפסד מס, אותו יוכל להסדיר בשנים הבאות.

מי יכול ליהנות מהסכום החד פעמי?

מיסוי בצורת סכום חד פעמי על הכנסות רשומות עשוי לשמש על ידי:

  • אנשים טבעיים המפיקים הכנסה מפעילות עסקית;

  • מפעל בירושה;

  • שותפויות אזרחיות, שהשותפים היחידים להן הם אנשים טבעיים;

  • שותפויות אזרחיות של אנשים טבעיים ומפעלים שעברו בירושה;

  • שותפויות כלליות, שהשותפים היחידים להן הם אנשים טבעיים.

במקרה של הנישומים הנ"ל, על מנת שיוכלו ליהנות ממיסוי חד פעמי, הכנסתם בשנת המס הקודמת לא תעלה על הגבול של 2 מיליון אירו, המחושב לפי שער החליפין הממוצע של אירו שהוכרז ע"י. הבנק הלאומי של פולין ביום העסקים הראשון של אוקטובר של השנה הקודמת. כמובן שלא כל פעילות עסקית יכולה ליהנות ממיסוי קבוע. אחד המקרים בהם איננו יכולים להשתמש בו הוא מצב בו אנו פותחים את העסק שלנו בעצמנו ובמסגרת פעילות זו אנו משיגים הכנסה ממכירת סחורה, מוצרים או ממתן שירותים למעסיק לשעבר או הנוכחי אצלו. שיתפנו פעולה על בסיס חוזה עבודה בשנת המס או שנת המס הקודמת.

תרומה כהכנסה

במקרה של גני ילדים, לרוב, מלבד תשלומי ההורים, המנהלים אותם מקבלים סבסוד ממשרד הקהילה. במקרה זה מדובר בהכנסה.

הכנסה מפעילות כלכלית כוללת גם סובסידיות, סובסידיות, סובסידיות והטבות חינמיות אחרות המתקבלות לכיסוי עלויות או כהחזר הוצאות, למעט כאשר הכנסות אלו קשורות לקבלה, רכישה או ייצור עצמי של רכוש קבוע או נכסים בלתי מוחשיים, מהם בהתאם עם אמנות. 22a-22o, מתבצעות מחיקות פחת (ראה סעיף 14 (2) (2) לחוק PIT).

אולם, משמעות האמור לעיל היא שבמקרה של גן ילדים, ההכנסה לא מתקבלת רק מתשלומים מהורים, אלא גם כסבסוד מהקומונה. לפיכך, נישומים תוהים האם על ידי השגת הכנסות משני מקורות הם יכולים להטיל מס על כל ההכנסות בסכום חד פעמי.

סכום חד פעמי לגן פרטי

בתחילה נזכיר כי בנספח 2 לחוק מס הכנסה בשיעור קבוע על הכנסות מסוימות שהרוויחו אנשים טבעיים, קיימת רשימת שירותים, אשר מתן הנישום מוציא את הנישום ממיסוי בשיעור אחיד ביום. רשמו הכנסות מסומנות לפי הסיווג הפולני של מוצרים ושירותים. מתחת לפריט 48 יש סמל PKWiU לשעבר מחלקה 85 - שירותי חינוך. יחד עם זאת, נקבע כי אין לפטור ממיסוי חד פעמי על ההכנסות הרשומות:

  • שירותי חינוך לגיל הרך (PKWiU 85.10.10.0),

  • שירותים של בתי ספר המאפשרים קבלת תעודות ורישיונות מקצועיים בתחום ניהול אוניות וטיס (PKWiU ex 85.53.12.0).

לפיכך, בהתאם להוראות לעיל, שירותי חינוך לגיל הרך עשויים להיות מכוסים בסכום חד פעמי על ההכנסות הרשומות.

יצוין כי אפשרות התשלום וגובה הסכום החד פעמי על ההכנסות הרשומות שהושגו בקשר עם הפעילות הכלכלית שנערכה תלויים אך ורק בסוג השירותים הניתנים בפועל במסגרת פעילות זו. לפיכך, על מנת להחיל את התעריף האחיד המתאים על ההכנסות המתקבלות מהפעילות העסקית שמנהל הנישום, יש צורך להקצות את סוג הפעילויות שבוצעו לקבוצה מסוימת של PKWiU. במקרה של הפעלת גן, התעריף האחיד הוא 8.5%.

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

דוגמה 2.

הנישום מנהל גן ילדים יחד עם בת זוגו. הוא גם מקבל הכנסה מסובסידיות. חלק ניכר ממנו משמש לתגמול הנישום המשמש כמנהל המוסד. נישומים בחרו בשיעור האחיד שנרשם כצורת המיסוי שלהם. האם במקרה זה, האם ניתן לחייב את כל ההכנסות בסכום חד פעמי?

בהתאם לאמנות. 21 שניות 1 נקודה 129 לחוק PIT, סובסידיות, כמשמעותן בהוראות הכספים הציבוריים, המתקבלות מתקציב המדינה או מתקציבי יחידות השלטון המקומי, פטורות ממס הכנסה, בכפוף לפסקה. 36.

הפטור האמור לעיל אינו חל על אותו חלק מהסבסוד המתקבל בגין פעילות עסקית שאינה חקלאית, אשר הוקצה על בסיס הוראות נפרדות לתגמול של אדם טבעי המבצע פעילות זו. לפיכך, ניתן לחייב את התגמול המתקבל כדירקטור גם בסכום חד פעמי.

במקרה זה אנו מסים את כל הכנסות הנישום בקשר לניהול גן ילדים בשיעור של 8.5%.

לסיכום, ניתן לקבל סכום חד פעמי לגן פרטי. שיעורו הוא 8.5%.