עבודה מרחוק של זר עבור חברה פולנית - האם צריך אישור עבודה, מה המיסוי והתרומות מתגמול?

שֵׁרוּת

בעידן של מכשירי טלקומוניקציה מפותחים, ניתן לבצע עבודה כמעט מכל מקום על פני כדור הארץ. לפיכך, מקום מושבו של המעסיק אינו חייב תמיד להיות חופף למקום עבודתו של עובד, לרבות עובד זר. האם במקרה זה על הזר להיות בעל אישור עבודה? כיצד להסדיר את התגמול ששולם לו? איך נראית עבודה מרחוק של זר עבור חברה פולנית? התשובה למטה.

עבודה מרחוק של זר ואישור עבודה

בהתאם לאמנות. 88 שניות 1 לחוק קידום תעסוקה ומוסדות שוק העבודה, נדרש אישור עבודה אם זר:

  1. מבצע עבודה בשטח הרפובליקה של פולין על בסיס הסכם עם ישות שמקום מושבו או מקום מגוריו, או סניף, מפעל או צורה אחרת של פעילות מאורגנת נמצאים בשטח הרפובליקה של פולין;
  2. בקשר עם מילוי תפקיד בדירקטוריון של אדם משפטי הרשום בפנקס היזמים או בהיותו חברת הון בארגון, או בקשר לניהול ענייני שותפות מוגבלת או שותפות מוגבלת במניות כשותף כללי, או בקשר עם מתן פרוקורציה, מתגורר בשטח הרפובליקה של פולין לתקופה העולה על סך של 6 חודשים ב-12 החודשים הבאים;
  3. מבצע עבודה עבור מעסיק זר ומוצב בשטח הרפובליקה של פולין לתקופה העולה על 30 ימים בשנה קלנדרית בסניף או מפעל של ישות זרה או ישות קשורה, כמשמעות חוק מס הכנסה אישי. , אצל מעסיק זר;
  4. מבצע עבודה עבור מעביד זר ללא סניף, מפעל או צורה אחרת של פעילות מאורגנת בשטח הרפובליקה של פולין ומואצלת לשטח הרפובליקה של פולין על מנת לספק שירות זמני ומזדמן (שירות יצוא);
  5. מבצע עבודה עבור מעסיק זר ומוצב בשטח הרפובליקה של פולין לתקופה העולה על 30 ימים בתוך 6 החודשים הבאים למטרה אחרת מזו המצוינת בנקודות 2-4.

מההוראה לעיל עולה כי נדרש אישור עבודה אם העבודה מבוצעת על ידי זר בפולין, כך אם העובד מבצע רק עבודה מרחוק, למשל כמתכנת, גרפיקאי, עיתונאי.

יודגש כי יש לשקול כל מקרה של עבודה מרחוק מבחינת חובות מס וחובות כלפי ZUS בנפרד, תוך התחשבות במכלול הנסיבות. תקנות מקומיות והסכמים בינלאומיים מסדירים את חובות המס והביטוח הנובעות במקום בו אדם מבצע את חובות עבודתו.

עבודה מרחוק של זר ומס הכנסה (PIT)

בהתאם לאמנות. 3 שניות 1–1א לחוק PIT, אנשים טבעיים, אם הם מתגוררים בשטח הרפובליקה של פולין, חייבים במס על כל הכנסתם (הכנסות) ללא קשר למקום שבו נמצאים מקורות ההכנסה (חובת מס בלתי מוגבלת).

אדם טבעי ש:

  1. בעל מרכז של אינטרסים אישיים או כלכליים (מרכז אינטרסים חיוניים) בשטח הרפובליקה של פולין, או
  2. שוהה בשטח הרפובליקה של פולין יותר מ-183 ימים בשנת מס.

במקרה זה יש להבחין בין שני מצבים:

  1. עבודה מרחוק שבוצעה על ידי זר על בסיס חוזה עבודה;
  2. עבודה מרחוק שבוצעה על ידי זר על בסיס חוזה משפטי אזרחי.

עבור ההכנסה (ההכנסה) שהושגה בשטח הרפובליקה של פולין על ידי משלמי המסים הנזכרים בסעיף 1. 2א - תושבי חוץ, היא נחשבת במיוחד להכנסה (הכנסה) מעבודה שבוצעה בשטח הרפובליקה של פולין על בסיס יחסי שירות, יחסי עבודה, שיעורי בית ויחסי עבודה שיתופיים, ללא קשר למקום התשלום של שכר.

במקרה של עבודה מרחוק על בסיס חוזה עבודה, ישנה חשיבות רבה האם לרפובליקה של פולין יש הסכם הימנעות ממס כפל שנכרת עם מדינתו של הזר. הכלל הוא שהמשכורות של תושב מדינה נתונה חייבות במס רק באותה מדינה, אלא אם העבודה מבוצעת במדינה האחרת. אז ניתן לחייב את התמורה המתקבלת עבורו במדינה האחרת. לאחר מכן, מדינת המגורים מיישמת את השיטה המתאימה להימנעות ממס כפל.

אם לזר יש מקום עבודה קבוע מחוץ לפולין (מרכז אינטרסים חיוניים) או מבצע עבודה מחוץ לפולין במשך יותר מ-183 ימים לשנת מס, הרי שההסדרים נעשים במדינת התושבות. עם זאת, ראוי להדגיש כי כל מקרה של נושאי ביטוח ומיסוי של זר נתון לבדיקה נפרדת.

אם, לעומת זאת, לזר יש מקום מגורים קבוע בפולין, למשל, הוא עזב לכמה חודשים (עד 6 חודשים בשנה) לארץ הולדתו ועובד מרחוק משם, אז יזם פולני מי מעסיק ומשלם תרומות חייב:

  1. גבייה ותשלום לחשבון מיסוי מקדמה למס הכנסה (PIT) על ההכנסה שהרוויח הזר;
  2. שליחת הצהרת PIT-4R הקולקטיבית למשרד המס עד סוף ינואר של השנה הבאה;
  3. הכנת מידע PIT-11 על הכנסה ומקדמות שנגבו עבור העובד ומשרד המס עד סוף פברואר של השנה שלאחר מכן.

במקרה של חוזי מנדט או חוזי משימות ספציפיות, ביצוע עבודה על ידי זר נחשב כפעילות המבוצעת באופן אישי - א. 13 שניות 8 לחוק PIT. התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

בהתאם לאמנות. 29 שניות 1 נקודה 1 לחוק PIT, ההכנסה שהושגו על ידי תושבי חוץ בשטח פולין מפעילות מסוג זה חייבת במס בצורת סכום חד פעמי - בגובה 20% מההכנסה (ללא הפחתה ההכנסה לפי עלויות ותרומות ZUS). סעיף 29 שניות 1 נקודה 1 לחוק PIT תחול תוך התחשבות בהסכמים על הימנעות ממיסוי כפול שהרפובליקה של פולין היא צד להם. אולם החלת שיעור המס הנובע מההסכם הרלוונטי בדבר הימנעות ממיסוי כפול או אי גביית (תשלום) המס בהתאם להסכם כאמור מתאפשרת ובלבד שמקום מגוריו של הנישום מתועד לצרכי מס באישור. מגורים שהתקבלו ממנו. לפיכך, אם עובד במשפט אזרחי מציג למעסיק תעודת תושבות ארצו, ויוצא מהסכם ההימנעות ממיסוי כפל הרלוונטי כי ההכנסה שהושגה על ידו חייבת במס רק בחו"ל, אזי המעסיק-המנהל הפולני אינו מחויב לגבות מס קבוע של 20% מהכנסתו. חובתו היחידה היא לשלוח לקבלן ולמשרד המס המוסמכים למיסוי אנשים זרים עם מידע IFT-1R עד סוף פברואר של השנה שלאחר מכן.

כפי שציין מנהל המידע הארצי למס בפסק דין פרטני, 0111-KDIB2-3.4011.146.2017.1.KB, במקרה של "תשלום שכר לזרים ששהותם בפולין לא עלתה על 183 ימים בשנת מס , ולמשלם אין מידע על מרכז העניין של חייו של הנישום בפולין, החברה מחויבת לגבות 20% מהמס הקבוע האמור בסעיף. 29 שניות 1 לחוק, והכן את הצהרת PIT-8AR ואת המידע IFT-1 / IFT-1R. אם השהייה עולה על 183 ימים, על החברה להחיל את אותם כללים כמו לגבי אדם המתגורר בפולין. במקרה זה, לאחר תום שנת המס, על השולח להנפיק 2 פרטי מידע: IFT-1R לשהותו של הנישום עד 183 ימים ו-PIT-11 לתקופה מהרגע שבו חובת גביית המקדמה. עלה על פי אמנות. 41 לחוק".

לפיכך, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכם ההימנעות ממס כפל, זר המבצע עבודה מחוץ לפולין עבור מעסיק פולני חייב לקבל החזר מס PIT בשיעור קבוע של 20%.

האמור לעיל אושר גם על ידי בית המשפט המחוזי למינהל בוורשה בפסק דינו, III SA/Wa 1468/16, שם קבע בית המשפט כי: "התגמול ששולם לגופים זרים על ידי המשלם הפולני עבור מתן שירותים פיזית מחוץ לשטח של הרפובליקה של פולין היא הכנסה שמקורה בפולין, מכיוון שיש קשר כלכלי של הכנסה זו עם שטחה של פולין. לכן, הכנסה זו הושגה בשטחה של הרפובליקה של פולין."

עבודה מרחוק של זר ותרומות ZUS

בהתאם לאמנות. 6 שניות 1 לחוק על מערכת הביטוח הסוציאלי, ביטוח פרישה חובה ונכות מכסה אנשים טבעיים שהם, בין היתר, שכירים בשטח הרפובליקה של פולין.

מההוראה לעיל עולה כי כל האנשים הטבעיים, ללא קשר למקום מגוריהם או אזרחותם, כפופים לביטוח סוציאלי פולני, כל עוד הם מבצעים עבודה בפולין ובעבור ישות פולנית.

בהתאם לאמנות. 5 שניות סעיף 2 לחוק על מערכת הביטוח הסוציאלי, אזרחים של מדינות זרות ששהותם בשטח הרפובליקה של פולין אינה קבועה ומועסקים בנציגויות דיפלומטיות זרות, במשרדים קונסולריים, בנציגויות, בנציגויות מיוחדות או במוסדות בינלאומיים אינם כפופים ביטוח סוציאלי המפורט בחוק, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכמים בינלאומיים.

החוק הפולני על מערכת הביטוח הסוציאלי לא יחול על זרים המועסקים על ידי גורמים פולניים ואשר מקום עבודתם צוין מחוץ לפולין.יש לעמוד בשני תנאים בתיק:

  1. יש לקבוע את מקום העבודה בחו"ל;
  2. העבודה מתבצעת בחו"ל.

אם מתקיימים התנאים הנ"ל, הזר המועסק אינו שכיר בפולין, ולכן המעסיק לא יהיה חייב לכסות את דמי הביטוח בפולין.

בכל פעם יש לשקול על בסיס אישי את המקרה של זר המבצע עבודה מרחוק עבור מעסיק פולני, כלומר מבלי להיות נוכח בפולין באותו זמן. הסיבה לכך היא שהחובות הפוטנציאליות כלפי רשויות המס יהיו תלויות בכך, שהן חובות המוטלות על המעסיק הפולני. יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לאמנות בינלאומיות למניעת כפל מס - ישנן הנחיות להסדרי זרים עם רשויות המס.