הזמנת שכר לחודש הקודם - מה כדאי לדעת?

אתר אינטרנט

כאשר מנהלים עסק, יזמים, יחד עם פיתוח החברה שלהם, מחליטים לא פעם להעסיק עובדים. חלקם עורכים חוזי עבודה, שהם לרוב לתקופת עבודה ארוכה יותר, או מחליטים להשתמש בשירותי קבלנים באמצעות כריתת חוזי מנדט. ללא קשר לסוג החוזה שנכרת, ההוצאות שנגרמו על התגמול עשויות להגדיל את מאגר עלויות המס שנגרמו. בואו לבדוק איך רושמים את השכר לחודש הקודם!

האם כל משכורת יכולה להיות ניכוי מס?

ככלל, עלויות המס הן הוצאות שהוצאו לשם השגת הכנסה, שמירה או הבטחת מקור ההכנסה, ובלבד שאינן מפורטות באמנות. 23 לחוק PIT, כלומר קטלוג העלויות המוחרגות לחלוטין מעלויות הניתנות לניכוי מס. אין ספק ששכר העובדים קשור לפעילות המתנהלת ותורם להשגת הכנסה. עם זאת, על מנת להיכלל בעלויות המס יש לעמוד בתנאי נוסף. בהתאם לאמנות. 23 שניות 1 נקודה 55 לחוק PIT, עלות המס לא יכולה להיות התגמול שלא שולם, הועמד או הועמד לרשות העובד או הקבלן.

רק שכר ששולם או הועמד לרשותו מופחת במס.

דוגמה 1.

מר לוקאש מנהל משרד עיצוב ומעסיק עובד אחד במסגרת חוזה עבודה שנכרת לתקופה של שנתיים, וכאשר מופיעות הזמנות נוספות, הוא מסכם בנוסף חוזה מנדט עם קבלן קבוע. האם ניתן להתייחס לעלויות של שני החוזים כעלויות מס?

הן חוזה העבודה והן חוזה המנדט נכרתו על מנת לבצע את הפקודות שקיבל מר לוקאש, לפיכך הן קשורות ישירות להכנסה שהושגה. על מנת שהתגמול הנובע מחוזים אלו ייכלל בעלויות הניתנות לניכוי מס, יש לשלם אותם או להעמידם לרשותם.

רישום השכר עבור החודש הקודם, כלומר מתי להציג את העלות

תשלום שכר ומשכורות ב-KPiR מוצג בעמודה 12, שנועדה להזין שכר ומשכורות ברוטו יחד עם תרומות ZUS במימון העובדים ומקדמות מס. העמודה של רישום זה נעשית על בסיס מסמכי שכר או מסמכים אחרים, למשל חשבונית עבור חוזה הסמכות, עליה מאשר העובד את הסכומים שהתקבלו עבור העבודה שבוצעה.

רישום השכר מחוזה העבודה לחודש הקודם

רישום השכר עבור החודש הקודם של עובד המועסק בחוזה עבודה ב-KPiR דורש תשומת לב מוגברת. בהתאם לאמנות. 85 §2 לקוד העבודה, יש לשלם גמול עבור עבודה לא יאוחר מ-10 הימים הראשונים של החודש הקלנדרי הבא.

אם היום ה-10 של החודש העוקב חל על שבת או חג, כלומר חג, יש לשלם את התגמול ביום הקודם.

משולם השכר בין ה-1 ל-10 לחודש העוקב, רשאי המעסיק לכלול את השכר בעלויות החודש אליו הוא מתייחס. עם זאת, במקרה של גמול המשולם רק לאחר היום ה-10 לחודש העוקב, המעסיק רושם את השכר לפי מועד התשלום.

דוגמה 2.

מר יאן מנהל סדנת רכב ומשלם משכורות לעובדיו עד ליום ה-10 בחודש שלאחר החודש שבגינו מגיעות המשכורות.

משכורות לינואר 2021 שולמו ב-10 בפברואר 2021. האם רישום השכר של החודש הקודם בתקופה שאליה מתייחסים התשלומים בפועל נכון?

כן, בשל העובדה שהתגמול שולם במועד, מר יאן יכול להזין אותם בעמודה 12 של ה-KPiR בינואר 2021.

דוגמה 3.

גב' אנה מנהלת סלון יופי ומעסיקה שני עובדים במסגרת חוזה עבודה. השכר משולם ביום האחרון של כל חודש. מתי אנה יכולה לנכות שכר ומשכורות?

בשל העובדה שתשלום המשכורות מתבצע באותו חודש אליו הוא מתייחס, גב' אנה כוללת את עלות המשכורות ב-KPiR בחודש התשלום.

דוגמה 4.

גב' קטארזינה מנהלת חנות מכולת ומשלמת משכורות עבור חוזי עבודה במזומן בקופה. התשלומים מתבצעים ביום החמישי בחודש עבור החודש הקודם. אחד העובדים קיבל את שכרו עקב מחלה רק ב-15 באפריל לחודש מרץ. מתי Katarzyna יכולה לכלול את עלות התגמול ב-KPiR?

בשל העובדה שהמשכורות הועמדו לרשות העובדים תוך המועד החל, למרות התשלום לאחר מכן עקב אשמתו של העובד בחודש אפריל, יכולה גב' קטרינה לכלול את כל סכום המשכורות ששולמו בעלויות חודש מרץ.

דוגמה 5.

מר אלכסנדר מנהל חברת IT ומעסיק עובדים במסגרת חוזה עבודה. המשכורות לאפריל 2021 שולמו בשני תשלומים - 50% מהשכר שולמו ב-10 במאי ו-50% מהשכר שולמו ב-15 במאי. מתי מר אלכסנדר יוכל לכלול שכר בעלויות?

משכורות ששולמו עד המועד החל, שהוא 10 במאי לאפריל, עשויות להיכלל בעמודה 12 של KPiR כהוצאה בחודש מאי. מנגד, הזמנת התגמול לחודש הקודם, ששולמה לאחר המועד האחרון, דהיינו 15 במאי עבור אפריל, חייבת להתבצע בחודש התשלום, כלומר מר אלכסנדר ירשום הוצאה זו ב-KPiR בחודש מאי.

דוגמה 6.

גב' גרז'ינה משלמת שכר על פי חוזה העבודה ביום ה-10 לחודש עבור החודש הקודם. באפריל 2021, 10 באפריל היה יום שבת, אז גב' גרז'ינה שילמה את משכורתה ביום שני, 12 באפריל. האם רישום השכר לחודש הקודם בחודש מרץ יהיה נכון?

לא, על מנת לעמוד במועדים לתשלום השכר, ובכך לכלול את השכר ששולם עבור חודש מרץ בעלויות חודש מרץ, על הגב' גרז'ינה לבצע את התשלום ביום שישי, 9 באפריל. כאשר משלמים שכר ב-12 באפריל, אסור לכלול אותו בעלויות עד אפריל, שהוא חודש התשלום.

פרסום תגמול חוזה עמלה לחודש הקודם

במקרה של העסקת עובדים על בסיס חוזה מנדט, רישום התגמול לחודש הקודם אינו מצריך התייחסות של היזם כמו במקרה של חוזה עבודה. בכל הנוגע לחוזי מנדט, שכר ומשכורת הם העלות בחודש שבו הם משולמים או עומדים לרשותם. במצב זה אין חשיבות למועד התשלום בפועל, כפי שקורה בשכר לפי חוזה עבודה.

התחל תקופת ניסיון חינם של 30 יום ללא כל תנאים!

דוגמה 7.

גב' דנוטה מנהלת את חברת XYZ וחותמת על חוזי מנדט לעונת הקיץ, ובכך רוכשת עובדים נוספים. גב' דנוטה משלמת שכר לפי חוזה המנדט ביום החמישי של החודש העוקב. האם רישום המשכורות לחודש הקודם לפי התקופה שהם מתייחסים אליה נכונה?

לא, במקרה של חוזה מנדט, ניתן לכלול את התגמול ששולם בעמודה 12. ל-KPiR כהוצאה רק בחודש שבו שולם. אז השכר עבור אפריל ששולם ב-5 במאי לא ייכלל ב-KPiR עד מאי.

דוגמה 8.

מר ברטלומייי מעסיק שלושה עובדים במסגרת חוזה מנדט. המשכורות משולמים במזומן בהישג יד תמיד ביום האחרון של החודש. אחד הקבלנים ביקש את התשלום עבור חודש מאי ב-1 ביוני. כיצד יש לרשום את השכר של החודש הקודם עבור עובד זה?

בשל העובדה שמר ברטלומייי העמיד לרשותו את התגמול בהתאם למועד האחרון, קרי ביום האחרון של החודש, למרות התשלום בפועל ביום ה-1 לחודש העוקב, כל עלות הגמול לחודש מאי עשויה. ייכלל ב-KPiR במאי.

שכר במסגרת חוזה עבודה או חוזה מנדט אינו נרשם על בסיס צבירה. המשמעות היא שבמקרה של שכר דצמבר ששולם בינואר של השנה שלאחר מכן, המחוקק לא הכניס כללים מיוחדים להכללתם ב-KPiR. במצב זה, רישום השכר עבור החודש הקודם מתבצע באופן סטנדרטי.

לסיכום, רישום התגמול לחודש הקודם תלוי בסוג החוזה שנכרת עם העובד - העסקה או הזמנה. בשני המקרים ניתן להתייחס לתגמול כעלות הניתנת לניכוי מס, ובלבד ששולם או הועמד לרשות העובד.