מי מושפע מהמס על רווחים לא ממומשים?

מס שירות

הנטלים החדשים על הנישומים שהוכנסו משנת 2019 מהווים אתגר אמיתי לא רק בהתיישבות, אלא בעיקר בזיהוי החברה שלך כמשלם מס פוטנציאלי. המס על רווחים לא ממומשים, המכונה גם מס יציאה, מעורר מלכתחילה תחושות מעורבות בקרב הנישומים, שכן בנוסחה הראשונית שלו הוא עלול להכביד על הנישומים אשר עם זאת לא יבצעו מכירה כלשהי של נכס בעת החלפת מקום מגוריהם. אל מול התקנות החדשות, כדאי לנתח כמה סוגיות בסיסיות מי יכוסה בפועל במס על רווחים לא ממומשים, והאם זה יכלול כיצד לקבוע אותו.

מהו מס יציאה?

המס על רווחים שלא מומשו מהווה נטל נוסף על נישומים המחליטים להעביר נכס הקשור לפעילות כלכלית (לעיתים פרטית) מחוץ לפולין או לשנות את מקום מגוריהם מחוץ לשטח הרפובליקה של פולין, וכתוצאה מכך הנכס גם יועברו.

מיהו מקבל המס?

הנישומים המוסמכים לקבוע ולפרע את המס הם אנשים טבעיים ואנשים משפטיים.

ראוי לציין כי בהתאם לאמנות. פסקה של 30 ימים. 3 לחוק מס הכנסה אישי (להלן PIT) במקרה של נכס שאינו קשור לפעילות עסקית, חייב במס על הכנסה מרווחים לא ממומשים במקרה האמור בפסקה 2, נקודה 2, כפופים רק לנכסים שהם: כל הזכויות והחובות בחברה שאינה אדם משפטי, מניות בחברה, מניות וניירות ערך אחרים, מכשירים פיננסיים נגזרים ויחידות השתתפות בקרנות הון, להלן: כ"רכוש אישי", אם לנישום יש מקום מגורים בשטח הרפובליקה של פולין במשך סך של חמש שנים לפחות בתקופת עשר השנים שקדמה למועד שינוי מקום תושב המס.

ההוראה לעיל מלמדת כי כאשר מדובר באנשים טבעיים, עשוי לחול מיסוי גם על תרומת רכושו האישי של הנישום, שאינם קשורים לפעילות עסקית, המהווים את כל הזכויות והחובות בחברה שאינה אדם משפטי, כגון:

  1. מניות החברה,
  2. מניות וניירות ערך אחרים,
  3. מכשירים פיננסיים נגזרים,
  4. יחידות השתתפות בקרנות הון.

מיסוי הרכיבים הנ"ל יחול על נישום שהתגורר בשטח הרפובליקה של פולין לפחות 5 שנים במהלך 10 השנים שקדמו לשינוי מקום תושב המס.

מס על רווחים לא ממומשים - נושא מיסוי

המס על רווחים שלא מומשו מכסה שני מקרים בהם הנישום מעביר נכס מחוץ לפולין, וכתוצאה מכך מאבד משרד המס את הזכות למס, חלקית או מלאה, את ההכנסה ממכירת נכס נתון כאילו היא נמכר בפולין. יצוין כי במצב זה הרכיב נותר בבעלותו של הנישום.

הנסיבות השניות שבהן יש להכיר בהכנסה החייבת במס על הכנסה מרווחים שלא מומשו נוגעת לשינוי תושב המס של הנישום (עד כה היא הייתה כפופה לחבות מס בלתי מוגבלת בפולין), וכתוצאה מכך תקציב המדינה הפולנית תאבד את זכותה למכור במלואה או בחלקה של רכיב זה כאילו נמכר בפולין. יודגש כי העברת נכס קשורה קשר הדוק לשינוי מקום המגורים במס, כלומר שינוי המדינה או אזור המס של האיחוד האירופי (שינוי מקום המגורים).

לגבי המקרה השני, קרי שינוי מקום המגורים, אף ציין המחוקק כי המס על רווחים שלא מומשו אינו חל על נישומים אשר בשינוי מקום המגורים הפולני מעבירים נכסים אשר לאחר שינוי מקום המגורים הם. עדיין קשור למפעל הזר של משלם המסים הממוקם בפולין.

מה המשמעות של העברת נכס?

באומנות. פסקה של 30 ימים. בסעיף 4 לחוק PIT, המחוקק קבע מספר מצבים שיכוסו במיוחד על ידי החוק מבחינת העברת נכס לחו"ל, דהיינו:

  1. אדם טבעי שיש לו מקום מגורים בפולין והוא חייב במס על כל הכנסתו (הכנסותיו), ללא קשר למיקום מקורות ההכנסה (חובת מס בלתי מוגבלת), מעביר נכס הקשור לפעילות העסקית המתנהלת בפולין. לממסד הזר שלו,
  2. אדם טבעי שאין לו מקום מגורים בפולין וחבות במס רק על הכנסות (הכנסות) שהושגו בשטח פולין (חובת מס מוגבלת), עובר למדינת מגוריו המס או למדינה אחרת מאשר הרפובליקה של פולין, שבה הוא מבצע פעילות עסקית באמצעות מפעל זר, נכס הקשור עד כה לפעילות הכלכלית שנערכה בפולין על ידי מפעל זר,

כמובן שאלו רק חלק מהמצבים בהם יידרש הנישום לחשב ולשלם מס על רווחים שלא מומשו. אולם, מסיבות מסוימות, הפנה המחוקק תשומת לב לנסיבות אלו.

כיצד לקבוע הכנסה חייבת במס?

ההכנסה (בסיס המס) שיש לחייב במס על רווחים שלא מומשו שווה לעודף שווי השוק של הנכס המועבר על שווי המס שלו.

כיצד לקבוע את שווי השוק ואת שווי המס?

שווי השוק של הנישום נקבע בהתאם למצב העניינים בפועל, דהיינו:

  1. נכון למועד העברת הרכיב אל מחוץ לשטחה של הרפובליקה של פולין, שיהיה יום לפני היום שבו חדל הרכיב להיות שייך לפעילות (המהווה גם מפעל זר) המתנהלת בפולין, או
  2. ביום שקדם למועד שינוי מקום מושבה המס.

שווי השוק של נכס נקבע על ידי:

  1. על בסיס מחירי שוק המשמשים במהלך של טובין או זכויות מאותו סוג ומין, תוך התחשבות בפרט במצבם ומידת הבלאי שלהם ובזמן ומקום ההשלכה בתמורה - במקרה של רכוש ונכסים אישיים , שהעברתם אינה כרוכה בשינוי של פונקציות, נכסים או סיכונים משמעותיים מבחינה כלכלית
  2. לרבות תמחור העברה בתנאים שיוסכמו בין גופים לא קשורים - במקרים אחרים.

אם רכוש הנישום הינו בבעלות משותפת, אזי שווי השוק יהיה 50% משווי השוק לכל אחד מבני הזוג.

מאידך, שווי המס של נכס הוא השווי, שלא נכלל בעבר בעלויות העסק, שהנישום היה מניח כעלות הניתנת לניכוי במס אילו הנכס נמכר בארץ.

סוגיה חשובה מאוד במקרה זה היא שהנישום אינו מחשב כלל את שווי המס אם מכירת נכס נתון אינה כוללת עלויות הניתנות לניכוי מס (מכירות פטורות ממס הכנסה).

עוד יש להוסיף כאן, כי המחוקק לא קבע אפשרות לנכות את ההפסד שעלול להיווצר ממכירת נכס הקשור בהעברתו מחוץ לפולין.

כמה גבוה יהיה המס על רווחים לא ממומשים?

המס על הכנסה מרווחים לא ממומשים הוא:

  1. 19% מבסיס המס - כאשר נקבע שווי המס של נכס,
  2. 3% מבסיס המס - כאשר לא נקבע שווי המס של נכס.

נישומים המסדירים את המס על רווחים שלא מומשו מחויבים עד ליום ה-7 בחודש שלאחר חודש הרווחים הקשורים להעברת נכסים לחו"ל:

  1. להגיש הצהרה חודשית על גובה ההכנסה מרווחים לא ממומשים,
  2. לשלם מס (אם יש).

מתי הנישום לא ישלם את מס היציאה?

בהתאם לאמנות. פסקה 30dc. 5 לחוק PIT, המס על רווחים שלא מומשו לא יתרחש אם שווי השוק הכולל של הנכסים המועברים לא יעלה על 4,000,000 PLN. המשמעות היא שאם בעוד חודש עלה שווי השוק של הנכסים המועברים על סכום של 4,000,000 זלוטי, אזי הוא לא יהיה חייב להסדיר את מס היציאה.

בהתאם לאמנות. פסקה 30dc. 1 לחוק PIT, הפטור השני ממיסוי עם מס על הכנסה מרווחים לא ממומשים הוא המקרה כאשר הנכס הועבר מחוץ לפולין לתקופה מוגדרת, אך לא יותר מ-12 חודשים, וכן:

  1. העברת נכס זה קשורה ישירות למדיניות ניהול הנזילות של מפעל משלם המסים הממוקם בשטחה של הרפובליקה של פולין ובשטחה של מדינה אחרת,
  2. העברת ניירות ערך או נכסים אחרים מתבצעת על בסיס הסכם העברת בעלות על מנת להבטיח את החובות.

פטור ממס יציאה

הפטורים ממס היחידים שנקבעו על ידי המחוקק הם אלה הכלולים באמנות. פסקה 30. 1 לחוק PIT, וליתר דיוק, ייהנו מהפטור האנשים הבאים:

  1. נכסים שהועברו למטרות לתועלת הציבור לארגון לתועלת הציבור או שווה ערך לארגון לתועלת הציבור, המפורטים בהוראות המסדירות פעילות לתועלת הציבור, בתוקף במדינה חברה באיחוד האירופי מלבד פולין או מדינה אחרת השייכת לאזור הכלכלי האירופי , ביצוע פעילות לתועלת הציבור בתחום המשימות הציבוריות,
  2. נכסים המיועדים לשימוש רשמי של עובדים, הקשורים ישירות לעבודה שבוצעה, שאינם מהווים רכוש קבוע או שוטף כמשמעותו בתקנות החשבונאות..